Profilaktyka krótkowzroczności

Profilaktyka rozwoju krótkowzroczności jest zadaniem nie tylko dla lekarzy, ale również dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Stosowanie środków zapobiegawczych może zapobiec pojawieniu się krótkowzroczności lub „przenieść” jej początek na późniejszy okres rozwoju. Niebezpieczeństwo krótkowzroczności nie polega na tym, że dziecko jest zmuszone do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych lecz w ewentualnych negatywnych skutkach zdrowotnych oraz społecznych. Im później rozwinie się krótkowzroczność tym większa szansa na jej niższe wartości, a tym samym mniejsze ograniczenia w wyborze zawodu, uprawianiu sportu lub hobby. Natomiast szczególnie ważne, im później rozwija się krótkowzroczność, tym rzadziej powstają jej skomplikowane formy.

Ogólne środki zapobiegania krótkowzroczności.

  1. Przestrzeganie zasad higieny pracy wzrokowej – w szczególności zachowanie odległości czytanego obrazu ok 35-40 cm oraz czasu eksploatacji wzroku nie więcej niż 35 minut.
  2. Ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych (smartfon, tablet itp.)
  3. Systematyczne przerwy podczas pracy z bliska (czytanie, komputer)
  4. Ćwiczenia w warunkach domowych w celu rozluźnienia akomodacji
  5. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu - przez co najmniej 10 godzin tygodniowo
  6. Zdrowy tryb życia oraz zrównoważona dieta.
  7. Przyjmowanie witamin, preparatów zawierających ekstrakt z jagód, luteiny i zeaksantyny.

Zapobieganie krótkowzroczności - okulary Perifocal-Ps.

  1. Zastosowanie okularów Perifocal-Ps w ciągłym noszeniu u dzieci z wysokim ryzykiem powstania krótkowzroczności w celu zapobiegania krótkowzroczności.
  2. Zastosowanie okularów Perifocal-Рsa w ciągłym noszeniu u dzieci z ujawnioną osłabioną akomodacją w celu zapobiegania krótkowzroczności.
  3. Zastosowanie okularów Perifocal-Ps w ciągłym noszeniu u dzieci ze stwierdzoną fałszywa krótkowzroczność (pseudomiopia, pojawia się przy skurczu akomodacji) w celu złagodzenia skurczu akomodacyjnego.
  4. Zastosowanie okularów Perifocal-Рsa w ciągłym noszeniu u dzieci ze stwierdzoną fałszywa krótkowzroczność (pseudomiopia, pojawia się przy skurczu akomodacji) oraz z ujawnioną osłabioną akomodacją w celu złagodzenia skurczu akomodacyjnego.
  5. Terminowe wykrywanie i eliminacja skurczu akomodacji - za pomocą cykloplegików.
  6. Po wykryciu osłabionej akomodacji oraz skurczu akomodacji wykonywane są specjalne ćwiczenia.

Metoda kontroli wzrostu krótkowzroczności okulary - Perifocal-Ms.

  1. Zastosowanie okularów Perifocal-Ms w ciągłym noszeniu u dzieci z rozpoznaną krótkowzrocznością w celu zahamowania wzrostu krótkowzroczności.
  2. Zastosowanie okularów Perifocal-Msa w ciągłym noszeniu u dzieci z rozpoznaną krótkowzrocznością oraz osłabioną akomodacją w celu zahamowania wzrostu krótkowzroczności.
  3. Terminowe wykrywanie i eliminacja skurczu akomodacji - za pomocą cykloplegików.
  4. Po wykryciu osłabionej akomodacji oraz skurczu akomodacji wykonywane są specjalne ćwiczenia.