Metoda Ortokorekcji

Metoda ortokorekcji została zapoczątkowana w latach 60. przez lekarzy okulistów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki. W ciągu ostatnich 40 lat nieustannie udoskonalano materiał, z którego wykonane są soczewki, aby spełniał wysokie wymagania oczu pacjenta.

Soczewki
ortokeratologiczne


Spłaszczona centralna część rogówki przy stosowaniu soczewek zapewnia ogniskowanie na centralnej części siatkówki, dzięki temu obraz jest ostry. Natomiast zmieniona obwodowa część rogówki tworzy krótkowzroczne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki co daje dobry efekt profilaktyczny oraz wpływa za zahamowanie wzrostu wady.


Soczewki ortokeratologiczne to soczewki, które są używane tylko podczas snu. Soczewki zakłada się wieczorem i zdejmuje się rano. Specjalny kształt soczewek pozwala na zmianę kształtu nabłonka rogówki przez noc, dzięki czemu w ciągu dnia centralna część rogówki koryguje krótkowzroczność, a obwodowa część rogówki tworzy krótkowzroczne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki. Efekt ten uruchamia mechanizmy, które zapobiegają osiowemu wydłużeniu gałki ocznej, a w konsekwencji hamują jej wzrost oraz dają efekt profilaktyczny w zapobieganiu wystąpienia krótkowzroczności.

Tradycyjne okulary i
soczewki kontaktowe


Nadwzroczne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki przy użyciu tradycyjnych okularów lub soczewek kontaktowych uruchamia mechanizmy prowadzące do wydłużenia gałki ocznej, a w konsekwencji do pojawiania i wzrostu krótkowzroczności.


Do korekcji krótkowzroczności stosowane są tradycyjne okulary lub soczewki kontaktowe z korekcją „minusową”. Ogniskowanie przy takiej korekcji jest przenoszone na centralną część siatkówki co sprawia, że obraz jest wyraźny. Od dawna wiadomo, że stosowanie u dzieci okularów z pełną korekcją prowadzi do wzrostu krótkowzroczności, gdyż tworzy się nadwzroczne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki. Efekt ten uruchamia mechanizmy prowadzące do wydłużenia gałki ocznej, a w konsekwencji do pojawiania i wzrostu krótkowzroczności.


Regularne stosowanie soczewek ortokeratologicznych znacznie zmniejszy, a w połowie przypadków zatrzyma rozwój krótkowzroczności. Środkowa część rogówki zapewnia dobre widzenie w ciągu dnia, a obwodowa część rogówki tworzy krótkowzroczne rozogniskowanie na obwodzie siatkówki co zapewnia hamowanie i zapobieganie wystąpienia krótkowzroczności.

Aby osiągnąć dobry wynik, soczewki należy stosować regularnie. W takim przypadku można osiągnąć pożądany efekt.

W przypadku zaprzestania używania soczewek nabłonek dochodzi do pierwotnego stanu bez żadnych konsekwencji.