Rodzaje refrakcji obwodowej

Cechy elipsoidalnego kształtu oka krótkowzrocznego determinują stromy profil tylnego odcinka siatkówki, który jest najbardziej charakterystyczny dla południka poziomego. Im bardziej stromy profil tylnego odcinka siatkówki, tym słabsze załamanie pozaosiowe w stosunku do osi na osi i większa względna nadwzroczność obwodowa. W przypadku względnej nadwzroczności obwodowej na duży obszar siatkówki może wpływać nadmierne rozogniskowanie, które powoduje zaburzenia miejscowej homeostazy, co predysponuje oko do osiowego wzrostu. Występowanie względnej nadwzroczności obwodowej w południku poziomym w emmetropii stanowi ryzyko rozwoju krótkowzroczności. Od czasu wykrycia względnej nadwzroczności obwodowej w oczach krótkowzrocznych stwierdzono asymetrię nosowo-skroniową siły refrakcji obwodowej. Wyniki ostatnich badań klinicznych wykazały, że charakter asymetrii nosowo-skroniowej refrakcji może być różny zarówno w przypadku stabilnej i postępującej krótkowzroczności, jak i postępującej krótkowzroczności w różnym wieku.

Liczne badania refrakcji pozaosiowej w emmetropii ujawniły asymetrię nosowo-skroniową, w której stwierdzono słabsze załamanie w siatkówce nosowej w porównaniu ze skroniową. W innym badaniu klinicznym zauważono, że wraz ze wzrostem refrakcji u dzieci liczba oczu ze względną krótkowzrocznością obwodową (która jest charakterystyczna dla refrakcji nadwzrocznej) zmniejsza się, a liczba oczu z refrakcją mieszaną wzrasta. Oznacza to, że hiperopiczne rozogniskowanie występuje najpierw w jednej części - nosowej lub skroniowej. Badania wykazały, że im słabsze refrakcja pozaosiowa w stosunku do refrakcji w osi, tym bardziej stromy kontur siatkówki w obszarze pomiarowym.

Uwzględniono dane refrakcji dla ekwiwalentu sferycznego. Wzór obliczeniowy: M=S+C/2. Refraktometria jest wykonywana jednoocznie w cykloplegii, mierząc refrakcję w osi i poza osią w południku poziomym pod kątem 30° nosowym (N30°) i skroniowym (T30°)

Zwrócono uwagę, że stosunek wartości załamania pozaosiowego części nosowej i skroniowej siatkówki może zmieniać się w okresie od początku progresji do ustabilizowania krótkowzroczności. Bardziej stromy kontur nosowej części siatkówki w porównaniu ze skroniową jest najbardziej charakterystyczny dla stabilnej krótkowzroczności.

Rodzaje refrakcji obwodowej.

Typ  1 Refrakcja części nosowej i skroniowej różni się o mniej niż 0,5 dioptrii. Typ pośredni.
Typ  2 Refrakcja części nosowej siatkówki jest silniejsza od skroniowej o więcej niż 0,5 dioptrii. Właściwy w przypadku postępującej krótkowzroczności.
Typ  3 Refrakcja części nosowej siatkówki jest słabsza od skroniowej o więcej niż 0,5 dioptrii. Właściwy przy emmetropii lub łagodnej krótkowzroczności. Do tego typu są zaliczane oczy w przypadku zatrzymania progresji krótkowzroczności.

Przykłady typów refrakcji obwodowej.

Typ refrakcji peryferyjnej Nosowa część siatkówki - 30 stopni do nosa Skroniowa część siatkówki - 30 stopni do ucha
Typ 2 - 2,50 - 0,75
Typ 3 - 1,50 - 3,00
Typ 1 - 0,75 - 1,00
Typ 1 - 1,75 - 1,50
Typ 2 - 1,50 + 1,50
Typ 2 - 0,50 + 1,50
Typ 3 - 0,25 - 2,50